Stretching je metoda istezanja koja se razvila iz joge i danas se koristi u treningu kako vrhunskih sportaša tako i rekreativaca. Stretching podazumjeva tehnike istezanja na način da se određeni mišić zadržava u položaju istezanja produljeni vremenski period (10 – 20 sek) nakon čega slijedi relaksacija. Na taj način čuva se mišićna elastičnost i smanjuje napetost istih, te se tako tijelu omogućava lakše i slobodnije kretanje. Osim prethodno navedene namjene vježbe istezanja pogoduju i općoj psiho-fizičkoj relaksaciji.
U suvremenom sportu treninzi postaju sve zahtjevniji a stretching čini njihov nezaobilazni dio. Vrhunski je sport pomaknuo granice ljudskih mogućnosti do kraja, opterećenja na tijelo su ekstremna (naročito mišićnog i zglobnog sustava), a rizik od ozljeđivanja permanentno raste. Svaka ozljeda nosi sa sobom i dugotrajnu rehabilitaciju i izbivanje s treninga, nakon čega je teško ponovno uhvatiti priključak s konkurencijom. Ukoliko sportaš u sklopu treninga i natjecanja sustavno i na pravilan način primjenjuje vježbe istezanja – stretching, postiže brojne pozitivne učinke na psiho-fizičkom planu, te na taj način čini izvrsnu preventivu ozljeđivanju i pretpostavke ka vrjednijem sportskom rezultatu.
Stretching se u sklopu treninga provodi kao sastavni dio zagrijavanja prije glavnog dijela sata, za vrijeme glavnog dijela sata vježbe istezanja izvode se s ciljem opuštanja i relaksacije nakon opterećenja, dok se u završnom dijelu sata izvodi radi bržeg oporavka i sveobuhvatne regeneracije.
- Provođenjem redovitog i pravilnog stretchinga postižu sa slijedeći učinci:
- Smanjuje se mišićna napetost
- Povećava se fleksibilnost i druge motoričke sposobnosti
- Smanjuje se mišićni zamor nakon treninga
- Smanjuje se rizik od ozljeđivanja mišića, zglobova, i ligamenata
- Poboljšava se protok krvi
- Poboljšava se koncentracija
- Poboljšavaju se funkcije vegetativnog živčanog sustava
- Uvećava se učinkovitost motoričkog učenja
- Podiže se razina samosvijesti